W co warto zaopatrzyć się przed sezonem?

Każdy rolnik musi odpowiednio przygotować siebie i swoją maszynę przed zbliżającym się sezonem. Nic dziwnego – każdy dzień jest wtedy na wagę złota. Przepracowanie kluczowej pory bez najmniejszych problemów zagwarantuje nam satysfakcjonujące zbiory.

Pamiętajmy także, ze praca z niezawodnymi maszynami to również komfort oraz pewność, że nie będziemy musieli martwić się kosztownymi naprawami oraz przestojem w pracy. Na co jednak należy zwrócić uwagę podczas przygotowań na nowy sezon?

Istnieje szereg części, o których powinniśmy z pewnością pamiętać. Mowa tutaj o częściach, które mogą ulec uszkodzeniu ze względu na ich wysoką awaryjność bądź bardzo dużą ilość przepracowanych motogodzin. Oprócz tego, pamiętać musimy również o elementach eksploatacyjnych oraz o osprzęcie, który w konkretnym modelu jest wadliwy i bardzo często ulega awarii.  

Części rolnicze, które najczęściej się psują

Problemy ze skrzynią biegów, pękające półosie, zniszczone korbowody czy zużywające się tarcze sprzęgła – warto przeprowadzić szczegółowy serwis naszej maszyny, aby wykluczyć te problemy w przyszłości. Awarie jednego z wyżej wymienionych elementów mogą unieruchomić ciągnik na długo, co oczywiście pokrzyżuje nasze plany rolnicze.

Dodatkowo musimy uważać na nieszczelności. W wielu przypadkach dochodzi do rozszczelnienia układu wspomagania czy samego silnika bądź skrzyni biegów. Maszyny oferujące nieco więcej komfortu mają także problem ze szczelnością czynnika klimatyzacji.

Części eksploatacyjne to kolejna ważna kwestia

Wszystkie filtry, oleje, płyny oraz inne elementy szybko zużywające się powinny być na bieżąco wymieniane bądź czyszczone. Nawet jeśli filtry maszyn rolniczych są bardzo duże, to ilość zanieczyszczeń jest o wiele większa, niż w przypadku filtrów do samochodów osobowych. Dlatego należy mieć to na uwadze i nie zwlekać z wymianami filtrów i pokusić się o częste wymiany – szczególnie w przypadku, kiedy nasz sprzęt pracuje pod dużym obciążeniem przez długi czas.

To samo tyczy się układów hydraulicznych oraz opon. Mocno wyeksploatowane opony nie tylko pogarszają ekonomię naszego ciągnika rolniczego. Takie opony doprowadzają również do zbyt dużego ugniatania gleby. Opony to tak naprawdę jedyna część, która ma styczność z podłożem. Jeśli nie zapewnimy odpowiedniego bieżnika opony, to wydajność pracy ulegnie pogorszeniu. Pamiętajmy zatem, aby niezwłocznie wymieniać ogumienie, gdy poziom bieżnika spadnie do około 60%.  

Zwróćmy uwagę na częste usterki poszczególnych maszyn rolniczych

Każda z maszyn dostępnych na rynku charakteryzuje się innym osprzętem oraz inną konstrukcją. Nawet design i odpowiednie zaprojektowanie szkieletu ciągnika wpływa na zużywanie się poszczególnych elementów. Z tego właśnie względu musimy mieć na uwadze to jak wygląda awaryjność konkretnych ciągników. Tego typu informacje znajdziemy przede wszystkim na forach internetowych oraz grupach zrzeszających właścicieli danego modelu.