Czemu moje maszyny rolnicze ciągle się psują?

Problemy z maszynami rolniczymi to w Polsce bardzo częsty widok. Wiele osób narzeka na zbyt głośną pracę bądź na małą wydajność. Niestety, mechaników, którzy znają się na tych sprzętach, jest niewielu. Dodatkowo znajdują się osoby, które nieodpowiedzialnym użytkowaniem doprowadzają do pogorszenia stanu maszyny.

Aby zatem odpowiedzieć sobie co tak naprawdę powoduje wadliwość naszego sprzętu, należy zapoznać się z listą części, które najczęściej ulegają uszkodzeniu. Oprócz tego musimy także wiedzieć z czym wiąże się nieodpowiednia eksploatacja sprzętu oraz jak często może dochodzić do jego uszkodzenia z tego powodu. Pamiętajmy także, że istnieje szereg innych powodów, które wpływają na to, że maszyny rolnicze mogą się popsuć.

Części, które najczęściej ulegają usterce

Zaprojektowanie oraz skonstruowanie idealnej maszyny rolniczej nie jest możliwe. Oczywiście wiele firm charakteryzuje się bardzo solidnym i w dużym stopniu niezawodnym wykonaniem. Najczęściej za te najmniej wadliwe uznaje się maszyny takich producentów jak New Holland, John Deree czy Zetor. Nie oznacza to jednak, że nawet te najlepszej jakości maszyny nie wyposażone zostały w części, które od czasu do czasu ulegają usterkom.

Każda maszyna charakteryzuje się nieco inną konstrukcją oraz innymi podzespołami. Trudno wiec określić usterki, które pojawiają się w każdej z maszyn. Warto jednak mieć na uwadze to, że ciągniki rolnicze mogą mieć szereg problemów z półosiami oraz z układem kierowniczym. Warto także uważać na skrzynię biegów oraz na sprzęgło, jeśli w takowe dany model został wyposażony.

Uważajmy również na problemy związane z komfortem podczas prac. Jednym z przykładów może być problem z klimatyzacją, a dokładniej rzecz biorąc nieszczelność układu. Wycieki olejowe to kolejna bolączka wielu maszyn rolniczych. 

Eksploatacja sprzętu

Nieodpowiednie korzystanie ze sprzętu czy nawet niewłaściwe zabezpieczenie maszyn po sezonie może doprowadzić do przedwczesnego uszkodzenia. Układy hydrauliczne oraz silnik mogą w bardzo prosty sposób stracić na żywotności, jeżeli interwały pomiędzy obsługą będą zbyt duże.

Zaleca się zatem, aby nie tylko regularnie wymieniać oleje i filtry, ale również czyścić i płukać całe układy. Dodatkowo pamiętajmy, że maszyny rolnicze są szczególnie narażone na korozję. Pomimo odpowiedniego zabezpieczenia przed zanieczyszczeniami, bardzo często dochodzi także do uszkodzeń mechanicznych spowodowanych przez nieoczyszczone elementy zewnętrzne maszyny.

Bardzo ważne jest także dbanie o zespoły ruchowe, to jest wszystkie łańcuchy oraz elementy osprzętu, które wymagają właściwego smarowania. Niepotrzebne tarcie może w bardzo prosty sposób ukrócić życie maszyny bądź ruchomych elementów, które się w niej znajdują.

Trefne modele

Czasami zdarza się, że nawet najdroższa i najmniej awaryjna jednostka okaże się najzwyczajniej w świecie wadliwa. Trefne modele zdarzają się u każdego producenta. Dochodzi nawet do takich sytuacji, że po kilkunastu godzinach pracy traktory wracają do serwisu w celu naprawy.